Studzienka Bamberki po renowacji

Kolejny znak rozpoznawczy Starego Rynku przeszedł fachową renowację. Na swoje miejsce wróciła odnowiona Bamberka, a wcześniej – pręgierz.

- Znana poznaniakom i turystom figura kata w stroju rycerza została zamontowana w czwartek, a obecnie wykańczana jest nawierzchnia wokół posadowienia pręgierza. Z kolei w piątek na Stary Rynek wróciła studzienka Bamberki, w trakcie renowacji odnowiona została zarówno odlana z brązu figura, jak i kamienna studzienka – mówi Tomasz Płóciniczak, wiceprezes spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Bamberka powstała w 1915 roku jako publiczna studnia. Były tam poidła dla zwierząt, osobne dla koni i psów. Studzienka nie zawsze znajdowała się w miejscu, które znamy, czyli przy zachodniej ścianie Ratusza. Figura zmieniała lokalizacje, pierwotnie stała przed domkami budniczymi, później w kilku innych miejscach na Starym Rynku, a czasowo nawet przy ul. Mostowej.

Bamberka upamiętnia przybyłych do Poznania na początku XVIII wieku osadników z okolic Bambergu, zaproszonych przez władze miasta do zasiedlenia wyludnionych wojnami i zarazą wsi. Figurka przedstawia kobietę w stroju bamberskim z konwiami, czyli zbiornikami używanymi w winiarstwie. Warto w tym miejscu dodać, że fundatorem studzienki był poznański kupiec i winiarz Leopold Goldenring.

Rewaloryzacja płyty Starego Rynku była okazją do zbadania stanu studzienki Bamberki. Określono go jako zróżnicowany – sama figura odlana z brązu była w bardzo dobrym stanie, jednak elementy kamienne były już w złej formie. W pracowni kamieniarsko-konserwatorskiej na podstawie oględzin dokonanych przez konserwatorów oraz właściciela firmy, potwierdzonych przez profesora geologii Uniwersytetu Poznańskiego, specjalistę od skał wapiennych ustalono, że studnia Bamberki zbudowana jest z wapienia muszlowego pochodzącego najprawdopodobniej ze złoża z okolic Bambergu. Ta wiedza pozwoliła odpowiednio zająć się materiałem. Oczyszczono go z zabrudzeń i nawarstwień, usunięto też wadliwe technicznie i estetycznie kity z czasu poprzedniej konserwacji. Całość podstawy wanny i postumentu wzmocniono odpowiednim preparatem. Na cokole dokonano rekonstrukcji i uzupełnień ubytków z zastosowaniem preparatów konserwatorskich. Wszystkie elementy kamienne poddano także hydrofobizacji, czyli zabezpieczeniu przed wnikaniem wody w głąb materiałów. Podczas prac wymienione zostały także łańcuchy do wiader „niesionych” przez Bamberkę oraz przewody wodne.

Bamberkę zamontowano na stałym miejscu, tj. pomiędzy Wagą Miejską a Ratuszem. Z kolei pręgierz znajdziemy przy południowo-wschodnim rogu Ratusza. Figura jak i postument zostały oczyszczone z wszelkich zabrudzeń i osadów, ubytki zostały wypełnione, a kamienny materiał wzmocniony.  

Autor: Paulina Nowicka
Data utworzenia: 16.02.2024
Osoba publikująca: Paulina Nowicka
Data publikacji: 16.02.2024 - 13:45
Aktualizacja: Paulina Nowicka
Data aktualizacji: 16.02.2024 - 13:55