Coraz więcej kostki na Starym Rynku

Równa, granitowa nawierzchnia pokrywa starorynkową płytę. Mieszkańcy i turyści będą mogli poruszać się po niej późną jesienią. Obecnie do ich dyspozycji są nowe chodniki wokół płyty, a także ulice: Wroniecka, Żydowska, Woźna, Wrocławska i Franciszkańska.

WIĘCEJ ZDJĘĆ

- Aktualnie wykonawca inwestycji koncentruje się na pracach brukarskich na starorynkowej płycie, coraz większe postępy widać też na przylegających ulicach. Do tej pory wykonano ponad połowę wszystkich planowanych nawierzchni. Równolegle trwają także pozostałe prace, przykładowo w ostatnich dniach rozpoczął się montaż słupów pod nowe oświetlenie – mówi Tomasz Płóciniczak, wiceprezes spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Układanie kostki na płycie rynku rozpoczęło się od strony południowej i to tam, a także w części zachodniej, prace są najbardziej zaawansowane. Nowa nawierzchnia została ułożona na całej powierzchni pomiędzy fontannami Apolla i Neptuna oraz między fontannami Neptuna a Marsa. Przybywa też kostki w pozostałych częściach płyty Starego Rynku – przy domkach budniczych w pierzei wschodniej oraz między ulicami Rynkową a Wroniecką na północnej części. Kamienna kostka jest sukcesywnie układana w miejscach, gdzie gotowa jest konstrukcja pod nową nawierzchnię (obecnie to ok. 70 proc. całego zakresu inwestycji). Aktualnie korytowanie oraz wykonywanie konstrukcji podbudowy prowadzone jest na narożniku przy ul. Paderewskiego.

Układana na Starym Rynku kostka odpowiada najwyższym standardom jakościowym. Ponadto w bloku śródrynkowym wykorzystane zostaną też najlepszej jakości kostki pochodzące z demontażu poprzedniej nawierzchni.

W dalszym ciągu piesi poruszają się nowymi chodnikami wokół płyty Starego Rynku, które zostały wykonane w pierwszej kolejności. Coraz bardziej zaawansowane są także prace na ulicach przylegających do starorynkowej płyty. Na ul. Wronieckiej przechodnie poruszają się już po granitowej kostce. Na ul. Żydowskiej wykorzystany został materiał historyczny. Gotowy jest także odcinek ul. Woźnej wchodzący w zakres inwestycji, trwają jeszcze prace brukarskie na ulicach Wodnej i Świętosławskiej. Na południu udostępniony został przebudowany fragment ul. Wrocławskiej, a na zachodzie – Franciszkańskiej.

Poza pracami brukarskimi wykonawca zajmuje się m.in. montażem słupów pod nowe oświetlenie. Pierwsze zostały zamontowane w południowej części Starego Rynku. Wokół płyty przewidziany jest rząd latarni w chodnikach na każdej pierzei. Ponadto utworzona zostanie druga linia oświetlenia w części środrynkowej, okalająca wewnętrzną zabudowę. Zamontowane w niej zostaną zabytkowe słupy i oprawy (po uprzednim poddaniu ich kompleksowej renowacji) wraz z nowymi źródłami światła, spójnymi z całościową koncepcją. Zaprojektowany został także system iluminacji obiektów - założenie jest takie, by oświetlenie było spójne i estetyczne. Przed rozpoczęciem inwestycji część lamp nie działała, były tam przestarzałe źródła światła i niskie latarnie o małym zasięgu, a jednocześnie wybijało się nowe, często zbyt jaskrawe oświetlenie kamienic. Dzięki inwestycji uporządkowane zostaną temperatury barwowe źródeł światła i wprowadzona zostanie czytelna hierarchia jasności. Wyróżnione będą najważniejsze budynki, odpowiednio oświetlone zostaną również charakterystyczne fontanny. Jednocześnie zachowany będzie starorynkowy klimat.

Wśród innych realizowanych aktualnie robót można wymienić kontynuację montażu gniazd do parasoli dla ogródków gastronomicznych, prowadzone są również prace związane z wyspami zieleni.

Autor: Paulina Nowicka
Data utworzenia: 26.10.2023
Osoba publikująca: Paulina Nowicka
Data publikacji: 26.10.2023 - 15:59
Aktualizacja: Paulina Nowicka
Data aktualizacji: 26.10.2023 - 16:29