Wkrótce ruszy budowa nowej pływalni

Spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie podpisała umowę z wykonawcą pływalni przy ul. Taborowej. Nowoczesny obiekt powstanie w sąsiedztwie parku Manitiusa, dokąd blisko będą mieli mieszkańcy Grunwaldu, Łazarza i Jeżyc.

- W ciągu kilku najbliższych dni przekażemy wykonawcy plac budowy, więc prace w terenie rozpoczną się w tym miesiącu. W pierwszej kolejności konieczna będzie rozbiórka starej, zamkniętej przed laty pływalni Olimpia i hali sztuk walki. W ich miejscu powstanie nowy obiekt z dwoma basenami, saunami i niezbędnym zapleczem. Podobne pływalnie powstały już na osiedlach Piastowskim i Zwycięstwa – mówi Justyna Litka, prezes spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Poprzednia pływalnia, z połowy lat 70. XX wieku, została zakwalifikowana do rozbiórki ze względu na zły stan techniczny. Podczas ekspertyzy przeprowadzonej w 2019 roku wykazano znaczne zniszczenia konstrukcji stropów nad piwnicą, więźby dachowej i zawilgocenie ścian. Z kolei z myślą o osobach trenujących sporty walki powstanie zupełnie nowa hala przy Zespole Szkół nr 8.

Projektanci założyli, że bryła nowej pływalni od strony zachodniej będzie miała przeszkloną ścianę, co wprowadzi do obiektu dużo naturalnego światła. Z kolei od strony wschodniej, frontowej, przewidziano pergole dla roślin pnących.

Nowa kryta pływalnia będzie mogła być wykorzystywana nie tylko w codziennej rekreacji, ale też m.in. do organizacji lokalnych imprez pływackich i nauki pływania. W nowym budynku zaprojektowano basen o długości 25 m i szerokości 16 m, z którego jednocześnie będzie mogło korzystać nawet 96 osób, a także drugi, rekreacyjny, służący również do nauki pływania, składający się z dwóch połączonych niecek o wymiarach 5x9 m, mieszczący jednocześnie 30 osób. Powstanie też basen z hydromasażem. Użytkownicy będą mogli korzystać z przebieralni oraz natrysków i sanitariatów, sali rehabilitacji i fitness, zespołu saun, a także pomieszczeń odnowy biologicznej. Zaplanowano również miejsce na małą kawiarnię. Nowoczesna pływalnia będzie dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Przewidziano także stosowne zaplecze. Swoje przestrzenie będzie miała administracja obiektu, instruktorzy, trenerzy i służby medyczne. Powstaną pomieszczenia magazynowe i gospodarcze, przeznaczone do obsługi infrastruktury technicznej. W sąsiedztwie budynku zostaną wybudowane jezdnie manewrowe, chodniki i 26 miejsc postojowych, w tym dwa przeznaczone dla osób z niepełnosprawnościami. Nasadzona zostanie nowa zieleń – graby, kosodrzewina i rozplenica japońska. Ponadto powstanie podziemny zbiornik retencyjny, który częściowo będzie zatrzymywał wody opadowe w obrębie działki.

Zakończenie prac planowane jest na 2026 r.

Autor: Paulina Nowicka
Data utworzenia: 03.07.2024
Osoba publikująca: Paulina Nowicka
Data publikacji: 03.07.2024 - 15:07
Aktualizacja: Łukasz Dolata
Data aktualizacji: 03.07.2024 - 15:29